Čo je to akontácia pri leasingu?

Čo je to akontácia - Auto na leasing

Pripravili sme si pre vás sériu článkov, v ktorých vám predstavíme najpoužívanejšie pojmy, s ktorými sa pri kúpe auta na leasing môžete stretnúť. Začneme s pojmom akontácia.

Význam slova

Akontácia je prvá mimoriadna splátka v dohodnutej výške.

Niekedy ju môžeme označiť aj ako nultá splátka. Akontácia predstavuje istú dohodnutú percentuálnu časť z ceny vozidla alebo iného tovaru, ktorý kupujete.

Akontácia pri leasingu

Pri kúpe vozidla na leasing uzatvárate zmluvu s leasingovou spoločnosťou. V tejto zmluve je dopredu daná výška akontácie, a teda výška prvej mimoriadnej splátky. Od akontácie sa potom odvíja aj výška mesačnej splátky – samozrejme to ale závisí aj od dĺžky samotného leasingu.

Výška akontácie

Výška akontácie sa zväčša vyjadruje ako percento z ceny.

Označuje sa teda ako 10%, 20% a podobne. Pri kúpe vozidla je to percento z ceny vozidla.

V princípe platí, že čím vyššiu akontáciu na začiatku zaplatíte, tým nižšie budú vaše mesačné splátky, respektíve sa skráti doba splácania vášho lízingu. Naopak, pokiaľ je akontácia nižšia, odrazí sa to na vyšších splátkach, poprípade na dlhšej dobe splácania. Rovnako sú aj leasingové spoločnosti opatrnejšie akonáhle sa na začiatok ponúkne nižšia akontácia (napríklad 10%). Zvyšuje sa totiž riziko toho, že leasing zákazník nedoplatí.